سوالات بیمه آتش سوزی

آموزش بیمه

سوالات بیمه آتش سوزی

در این مقاله به سوالات متداول صدور بیمه آتش سوزی پرداخته شده که جنبه آموزشی برای نمایندگان دارد

پنج شنبه 5 مهر 1397

بیمه آتش سوزی چیست؟

در بیمه آتش سوزی ، اموال و دارایی های مختلف ، در برابرخطرات آتش سوزی ، انفجار ، صاعقه ، و همچنین خطرهای جانبی ، تحت پوشش های مختلفی قرار می گیرند.


آیا پوشش خطرات اضافی ( تبعی) بدون داشتن پوشش خطرات اصلی میسر است ؟

پوشش هر یک از خطرات اضافی ( تبعی ) منوط به داشتن پوشش خطرات اصلی می باشد.


بیمه نامه بلند مدت آتش سوزی چیست ؟

این بیمه نامه با توجه به احتمال وقوع بلایای طبیعی در کشور برای جبران خسارت های اقتصادی ناشی از این حوادث و همچنین خطر آتش سوزی طراحی شده است . در این طرح ، علاوه بر خطرهای آتش سوزی و انفجار ، دیگر نیازهای بیمه ای شهروندان گرامی ، با توجه به احتمال وقوع بلایای طبیعی نظیر زلزله و سیل مدنظر قرار گرفته است . در این طرح بیمه گذار می تواند با توجه به قیمت روز ساختمان و اثاثیه خود ، سرمایه مورد نظر را 30 تا 1 میلیارد ریال انتخاب کند . همچنین به منظور کاهش آثار نا مطلوب تورم ، بدون نیاز به مراجعه بیمه گذار سالانه 10 درصد مبلغ پایه به طور خودکار و بدون دریافت حق بیمه اضافی به سرمایه بیمه افزوده می شود . این بیمه نامه با توجه به نیاز بیمه گذاران برای مدت های 5،10،15 سال صادر می شود.


بیمه نامه طرح اصناف چیست؟

این نوع بیمه نامه به منظور فراگیر کردن پوشش بیمه ای برای گروه بیمه گذاران غیر صنعتی با سرمایه های کوچک طراحی شده است : این بیمه نامه ارزش ساختمان و موجودی کلیه اصناف را در شش طبقه و بر حسب سرمایه آنها ، تحت پوشش خطرات اصلی زلزله ، مسئولیت مالی ، عدم النفع و غرامت فوت و همچنین پاکسازی ناشی از وقوع خطرات تحت پوشش ، قرار  می دهد.بیمه نامه طرح جامع منازل مسکونی چیست ؟

در بیمه نامه جامع منازل مسکونی ، خسارت های ناشی از آتش سوزی ، انفجار ، صاعقه ، سیل ، طوفان ، زلزله ، ترکیدن لوله ها ، سقوط هواپیما ، هلیکوپتر ، سرقت با شکست حرز و برخورد وسیله نقلیه تحت پوشش قرار می گیرد . در این نوع بیمه نامه ، موارد بیمه نامه شامل ساختمان ( اعیانی ) و لوازم موجود در منزل مورد بیمه که فهرست آنها تهیه شده و در تصرف و مالکیت قانونی بیمه گذار ( صاحب اموال ) می باشد .همچنین مسئولیت مدنی بیمه گذار در مقابل خسارت های وارد شده به اشخاص که در اثر حادثه مشمول بیمه اتفاق افتد ، تحت پوشش قرار دارد . علاوه بر آن غرامت فوت بیمه گذارو یا همسر وی و هزینه پزشکی او یا همسرش ، که بر اثر حادثه ایجاد می شود . تحت پوشش قرار می گیرد . تعهدات مربوطه به غرامت فوت بیمه گذار و همسر وی  ، معادل جمع مبلغ بیمه شده ساختمان و اثاثیه و حداکثر تا مبلغ 50 میلیون ریال و تعهدات هزینه پزشکی ، معادل 10 در صد تعهدات غرامت فوت برای هر نفر خواهد بود . همچنین در صورت بروز خسارت های کلی به ساختمان هزینه اسکان موقت معادل حداکثر 2 در صد بیمه شده ساختمان طی یک سال پرداخت می شود .


بیمه نامه طرح زلزله چیست ؟

این بیمه نامه به منظور همگانی ساختن و حمایت از عموم اقشار جامعه در برابر خطر زلزله طراحی شده است در این طرح ساختمان ( اعیانی ) و اثاثیه منازل مسکونی در برابر خطرات آتش سوزی ، انفجار ، صاعقه و زلزله با 25% تخفیف در نرخ تحت پوشش قرار می گیرد.


خطرات تحت پوشش بیمه نامه های آتش سوزی کدامند؟

الف)خطرهای اصلی : آتش سوزی ، صاعقه ، انفجار

ب) خطرهای تبعی ( اضافی ) : سیل و طغیان آب دریاها و رودخانه ها _ زلزله و آتشفشان _ طوفان ، تندباد و گردباد _ سقوط هواپیما ، هلیکوپتر یا قطعات آنها _ ترکیدگی لوله های آب _ ضایعات ناشی از برف و باران _ سرقت_شکست شیشه _ نشست ، ریزش و رانش _ برخورد اجسام خارجی _ ریزش و فروکش دهانه چاه _ انفجار ظروف تحت فشار صنعتی _ شورش بلوا، اغتشاش و آشوب _ خود سوزی ( تفاله خشک) _  هزینه های پاکسازی و جمع آوری ضایعات ناشی از خطرهای مشمول بیمه


موارد تحت پوشش بیمه نامه های غیر صنعتی ( تجاری ) کدامند؟

در نوع عمومی بیمه نامه های غیر صنعتی ، کلیه مراکز تجاری از قبیل فروشگاه ها، کارگاه ها ، تعمیر گاه ها ، مراکز تفریحی ، ورزشی و ... تحت پوشش قرار می گیرد. گفتنی است که دامنه بیمه نامه های تجاری ، گسترده تر از بیمه نامه های دیگر می باشد.موارد تحت پوشش بیمه های آتش سوزی صنعتی کدامند؟

در این بیمه نامه ، تمامی ریسک های صنعتی ، نظیر کارخانه ها تحت پوشش قرار می گیرند . دارایی ها و اموالی که در یک کارخانه می توان بیمه نمود شامل ساختمانها ، ماشین آلات ، تاسیسات ، موجودی مواد اولیه و ساخته شده ، ابزار آلات و تجهیزات ، اثاثیه ثابت و لوازم اداری و غیره می باشد.


موارد کاربرد بیمه نامه های اظهار نامه ای چیست؟

پیچیدگی فعالیت ها و تنوع واحدهای صنعتی و حجم مبادلات و کالاهایی که هر روزه به انبار وارد یا خارج می گردد و همچنین تورم و افزایش قیمت ها در مدتی کوتاه ، باعث شده که صاحبان صنایع و کالا به گونه ای آنها را بیمه نمایند که در صورت وقوع آتش سوزی سرمایه نها به ارزش روز بیمه شده باشد. با تعیین حداکثر سقف مورد تعهد و اعلام موجودی به طور ماهیانه یا سه ماه یک بار با توافق بیمه گذار و بیمه گر می توان از پوشش مناسب و مطمئن تری استفاده کرد در این گونه بیمه نامه بیمه گر می تواند حق بیمه موقت را بر مبنای 75 یا 100 در صد حق بیمه سالانه محاسبه و منظور نماید و در پایان مدت اعتبار بیمه نامه حق بیمه قطعی با توجه به شرایط بیمه نامه و اظهار نامه های ارسالی بیمه گذار محاسبه می گردد.
 

منبع: سایت بیمه آسیا

خبر نامه سایت پاکت

برای عضویت در خبرنامه پاکت و دریافت جدیدترین مطالب، ایمیل خود را وارد کنید